Yaşam Haberleri

Telefonunuzu Şarj Ederken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Telefonunuz şu anki sizin yol arkadaşınız, 7/24 elinizde ve cebinizde sizinle beraber gezen küçük bir asistan. Bu telefonu şarj ederken bazı önemli noktalara dikkat ediyor musun? Eğer telefonunuzu şarj ederken dikkat etmeniz gerekenler hakkında bir bilginiz yoksa bu içerik tam size göre!

Telefonunuzu Şarj Ederken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Telefonu bilgisayarınızla şarj etmeyin

Telefonunuzu bilgisayarınızla şarj etmek bir nevi eziyet diyebiliriz. Bilgisayarların USB portlarına genellikle fazla güç gitmez ve çok yavaş şarj olur. Şarj adaptörünüzü prize takıp şarj etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Pile yardımcı olduğunu iddia eden uygulamalar kullanmayın

Uygulama marketlerinde ücretsiz olarak sunulan pile yardımcı olduğunu iddia eden uygulamalar kullanmayın. Bu uygulamalar pile zarar verebilir, telefonunuza reklamlar getirebilir ve kullanılmayacak hale getirebilir. Bu tarz durumlarda uygulama kullanmak yerine arka planda çalışan uygulamaları kapatmak daha sağlıklı olacaktır.

Orjinal şarj adaptörü kullanın

Türkiye’nin jargonu ile çakma şarj aletleri telefonunuza zarar verebilir. Bu adaptörlerin sağladığı güç oranı düşük veya yüksek olmasından, ısınmasından, yavaş şarj etmesinden kaynaklı bataryaya kalıcı zararlar verebilir. Şarj aletlerinin neden ısındığını şimdi daha iyi anladık, siz siz olun ve orjinal şarj aleti tercih edin. Telefonu satın alırken gelen şarj aletini kullanmayı sürdürün, sağlıklı bir şekilde telefonunuzu şarj edin.

Şarj halinde telefon kılıflarını kullanmayın

Batarya şarj halinde iken bildiğiniz üzere ısınır. Şarj halinde telefon kılıflarını kullanmak ısıyı içeriye hapsetmek demektir. Bu ısı da bataryaya olumsuz etkiler verebilir. Siz siz olun, şarj ederken telefon kılıfınızı çıkarın.

Batarya %20 altına indiğinde şarja takın.

Evet, birçok uzman fazla yukarı çıkmayın & fazla aşağıya inmeyin gibi öneriler ile bizleri sıksa da bu değerlere uymanız gerekiyor. Bataryanın sağlıklı bir şekilde şarj alması için fazla boşalmaması gerekiyor. Telefonun şarjı yüzde 70 olduğunda şarja takmak, bataryanın ömrünü kısaltabilir. Bunun yerine, telefonunuz yüzde 10 – 20 arasında iken şarja takıp yüzde 95-98 ‘e getirmek daha sağlıklı olacaktır. Bataryanızın ömrü açısından yüzde 100 şarj etmemek telefonunuz için bir artı olacaktır.

Telefonu şarj halindeyken kullanmayın

Bu öneriyi birçok yerde duymuşsunuzdur. Şarj etmeye çalışırken telefonunuzu kullanırsanız, cihazın piline aşırı yükleme yapabilirsiniz. Hem şarj edip hem şarj harcayacağı için birçok soruna davetiye çıkarabilir ve kalıcı sorunlar yaratabilirsiniz.

Telefonunuzu uyurken şarja takmayın.

Telefonunuzu uyurken şarja takmayın.

Herkes açık konuşsun, bunu hemen hemen herkes yapıyor. Telefonu şarj etmek için en uygun ve boş zaman biz uyurken oluyor ama 2 saat şarj olacak telefonları saatlerce şarjda bekletiyoruz ve akıma maruz bırakıyoruz. Bu da pilin şarj döngüsüne zarar verebilir. Ayrıca, telefonu gece şarj etmek, aşırı şarj ve telefon ısınmasına sebebiyet verebilir ve kalıcı sorunlara sebebiyet verebilir.

Evet, telefonunuzu şarj ederken dikkat etmeniz gerekenler adlı içeriğimizin sonuna geldik, bir sonraki içeriğimizde görüşmek üzere! Haberlerimize buradan ve teknoloji haberlerine buradan ulaşabilirsiniz. Hoş, esen ve sağlıcakla kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu