Yaşam Haberleri

SpaceX Starlink Uyduları Nasıl İzlenir?

Starlink uyduları, diğer projelerde yer alan büyük uydulara göre daha alçak bir yörüngede seyrediyor. Bu nedenle insanlar gökyüzünde görükleri uyduların UFO olduğunu iddia ediyorlar. Fakat birbirlerinin peşi sıra tıpkı bir tren gibi dizilmiş şekilde havada hareket eden bu nesneler, aslında Starlink projesi kapsamında fırlatılan uyduların ta kendisi.

Eğer uzaya merakın varsa ve “SpaceX Starlink Uyduları Nasıl İzlenir?” diyorsan, bu yazımızda size detaylı bir şekilde açıklayacağız. 2002 yılında kurulan ve 1800’den fazla çalışana sahip olan SpaceX kurulduğu günden bu zamana kadar önemli projelere ismini yazdıran bir şirket oldu. Bu projelerin en önemlilerinden birisi de Starlink oldu. Starlink SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takımyıldızıdır. Takımyıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak.

SpaceX Starlink Uyduları Nasıl İzlenir?

Bugün sizlerle birlikte şu soruya cevap arıyoruz. ” SpaceX Starlink Uyduları Nasıl İzlenir? ” Starlink uyduları çoğu ülkenin üzerinden geçtiği gibi Türkiye’den de geçiyor. Uydulardan bazıları Türkiye’de UFO olarak lanse edilse de biliyoruz ki onlar UFO değil. Sizin de balkonda otururken havadan geçen bazı cisimlerin UFO olduklarına dair iddialarınız varsa vereceğim siteden uyduların saat kaçta size en yakın nereden geçeceğini görebilirsiniz. Bu internet sitesini kullanarak Starlink uydularının Türkiye’nin neresinden geçtiğini rahatlıkla takip edebiliyorsunuz.

  • Bu bağlantıdan ilgili internet sitesine gidin ve yüklenmenin tamamlanmasını bekleyin,
  • Sitede konum izni verdikten sonra konumunuz otomatik olarak algılanıp, uyduların görüneceği gün ve saatler detaylı şekilde sol tarafta yer alacak,
  • Yanda verilen tarihlere tıklayarak ne zaman hangi uydunun size en yakın yerden geçebileceğini görebilirsiniz.
  • İsterseniz sağ taraftaki Open Street View butonuna tıklayarak konumunuzun olduğu yerde uyduların nereden geçeceğini 3D olarak görüntüleyebilirsiniz.
  • Sağ alt tarafta yer alan kısımda “Warning: clouds may block your view.” gibi bir yazıyla karşılaşırsanız havanın yüzde kaç oranla bulutlu olduğunu ve uyduyu görmenizi engelleyebileceğinden bahsetmektedir.
  • Uyduların isimlerini internette araştırarak ne olduklarını öğrenebilirsiniz.

Burada haberimizin sonuna geldik. Diğer teknoloji haberlerine buradan ulaşabilirsiniz, esen kalın!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu