Yaşam Haberleri

İstanbul’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 5 Yer

Evet, geldik şahane bir içeriğe! İçeriğin ismi: İstanbul’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 5 Yer! Doğruya doğru, hepimiz gezmeyi seviyoruz. Özellikle o yağmurlu günlerde o şahane toprak, yağmur kokusunu alabilmek için…

İstanbul’da Mutlaka Gezilmesi Gereken 5 Yer

Evet, İstanbul şehrinde gezilecek birçok yer var! Bu gezilecek yerlerden en iyi 5 yeri sizler için derledik! Hadi o zaman, fazla meraklandırmadan mutlaka gezmeniz gereken 5 yeri sizlerle paylaşalım!

1. Ayasofya Müzesi

Yapılan geniş çaplı araştırmalara 1 Şubat 1935 günü Ayasoya Müzesi olarak kapılarını yeniden açtığı ve 921 yıl kilise, 482 yıl cami olan eserin, 81 yıldır da müze olduğu görüldü. Birçok dine ev sahipliği yapan Ayasofya, şu anda müze statüsünde korunma altında bekasını sürdürüyor.

2. Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii, 1609-1617 yılları arasında Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafından İstanbul şehrindeki tarihî yarımadada, Mimar Sedefkâr Mehmed Ağa’ya yaptırılan eserlerden bir tanesidir. O günlerden bu günlere kadar bekasını korumuş ve bugünlere dek gelmeyi başaran nadir eserlerdendir. Geçmişte restorasyona uğramış, diğer adıyla yenilenme çalışmaları olmuştur.

3. Topkapı Sarayı Müzesi

Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra, 3 Nisan 1924 yılında müze hâline getirilen Topkapı Sarayı, Türkiye Cumhuriyet’in ilk müzesi olma özelliğini de taşıyor. Topkapı Sarayı Müzesi, Türkiye’nin kuruluşunu temsil eden nadir yapılardan bir tanesidir. Kesinlikle tavsiye ettiğim yapılardan bir tanesidir Topkapı Sarayı Müzesi…

4. Galata Kulesi

Galata Kulesi, 528 yılında fener kulesi olarak inşa edilmiş ve İstanbul’un önemli yapıları arasında yer almayı başarmıştır. Galata Kulesi, 1717’den itibaren kule yangın gözleme kulesi olarak kullanılmıştır. İstanbul’u temsil eden Galata Kulesi’nin duvar kalınlığı 3.75 m, iç çapı 8.95 m dış çapı da 16.45 metredir.

5. Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı, Kabataş’tan Beşiktaş ilçesine kadar uzanan büyüklüğü ile Dolmabahçe Caddesi’nde  İstanbul Boğazı arasında, 250.000 m²lik bir alan üzerinde kurulmuş büyük bir Osmanlı sarayıdır.

Haberimizin burada sonuna geliyoruz. Eğer okumaya ve öğrenmeye meraklı iseniz buradan haberlerimize ulaşabilir, buradan da sinemaya dair haberlere ulaşabilirsin. Hoş, esen ve sağlıcakla kalın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu